Komora hiperbaryczna - jak często ją stosować?

Większość osób, które do tej pory nie miały styczności z komorami hiperbarycznymi, ale planują odbyć pierwszą sesję, na pewno zastanawia się nad tym, jaka jest zalecana częstotliwość takich wizyt. Komora hiperbaryczna - jak często ją stosować? Spróbujemy zmierzyć się z tym pytaniem i odpowiedzieć na nie w poniższym artykule.

Komora hiperbaryczna - jak często może być stosowana?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Tlen hiperbaryczny jest zalecany w wielu różnych przypadłościach - zarówno chorobach skóry, jak i po przebytym zawale czy u dzieci z autyzmem - częstotliwość jest zatem uzależniona od tego, z jakim problemem przychodzi pacjent i na jakim poziomie zaawansowania jest jego choroba. Każdy organizm inaczej reaguje na czysty tlen podawany pod wysokim ciśnieniem, dlatego najczęściej spotyka się przedziały - np. od 10 do 20 sesji. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej obserwuje się, jak szybko są postępy i czy stan pacjenta się poprawia, na tej podstawie decyduje o dalszym przebiegu i finalnej liczbie sesji w komorze. 

Komora hiperbaryczna - jak często w celach profilaktycznych?

Tlen hiperbaryczny i sesje w komorze - poza różnymi chorobami - można też stosować profilaktycznie, by poprawić swoją odporność, kondycję, zdolności koncentracji, jakość snu i stan skóry. W tym wypadku zalecana częstotliwość to 5-10 sesji codziennie lub co drugi/trzeci dzień. W decyzji, którą długość sesji wybrać - w naszej klinice trwają one 60 lub 90 minut - pomoże nasz wykwalifikowany personel.

Komora hiperbaryczna - jak często? Poradnik

Komora hiperbaryczna - jak często w chorobach skóry?

W tym wypadku zalecana częstotliwość zabiegów w dużej mierze zależy od wielkości zmiany, rodzaju i głębokości - ogólna zasada głosi, że im jest ona poważniejsza i zajmuje większą część ciała pacjenta, tym więcej sesji będzie potrzebnych. Można jednak wskazać przedział 10-30 sesji, a w trakcie terapii obserwowanie, jak wygląda zmiana skórna.

Komora hiperbaryczna - jak często po zawale lub udarze?

Sesja w komorze jest rekomendowana także osobom, które przeszły zawał serca lub udar. W tym wypadku zalecana jest seria codziennie lub co drugi dzień 10-30 zabiegów. Co istotne tlen hiperbaryczny jest także doskonałą metodą, zapobiegającą występowaniu chorób serca i innych chorób układu krążenia, bo warto zapobiegać niż leczyć. 

Komora hiperbaryczna - jak często u pacjentów z boreliozą?

Tlen hiperbaryczny jest też zalecany u osób, które chorowały na boreliozę. W jakiej częstotliwości powinny odbywać się sesje w komorze? Kluczową w tym wypadku informacją jest to, ile trwa cykl reprodukcyjny krętka, czyli bakterii wywołującej tę przypadłość. Szacuje się, że jest to od 28 do 32 dni - by mieć pewność, że zostaną zniszczone, należy wykonać do 40 zabiegów każdego dnia (bez żadnych wyjątków, a więc także w weekendy). 

Komora hiperbaryczna - jak często u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym lub autyzmem?

Co ciekawe także w wypadku chorób dziecięcych, jak autyzm czy MPDZ, czyli mózgowe porażenie dziecięce, zalecane są sesje w komorze hiperbarycznej. Ile powinien trwać taki cykl? Pierwsze efekty, w postaci lepszej koncentracji i poprawy jakości snu, można zaobserwować już po 10 sesjach - mogą się one odbywać codziennie lub co drugi dzień. 

Zarówno mózgowe porażenie dziecięce, jak i autyzm, nie są jednolitymi chorobami, a raczej spektrum różnych objawów - sprawność chorującego na nie dziecka może być bardzo różna. W zależności od jego stanu, postępy terapii hiperbarycznej będą szybsze lub wolniejsze. W komorze hiperbarycznej dziecko może przebywać z rodzicem lub opiekunem medycznym.

Podsumowanie

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak często korzystać z komory hiperbarycznej. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta i przypadłości, z jaką się boryka. Tlen hiperbaryczny może być też z powodzeniem stosowany profilaktycznie do poprawy kondycji i ogólnej sprawności, do przeciwdziałania rozwojowi wielu groźnych chorób (układu oddechowego, krążenia i innych), a także do regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym.