Hipoksja - co to jest? Hipoksja a hipoksemia - czy to synonimy czy dwa zupełnie różne schorzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.
Hipoksja - co to jest? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie zawiera się w dosłownie dwóch słowach: niedotlenienie organizmu. Nieco rozwijając ten temat warto też dodać, że to niedobór tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania, wiodący do niedotlenienia organizmu. Są różne rodzaje hipoksji, o czym piszemy więcej poniżej. Przyczyny występowania tego schorzenia to różnego rodzaju choroby układu oddechowego i choroby krążenia. Inne choroby. które wywołują w organizmie ten stan, to astma oraz jedno z powikłań cukrzycy, czyli kwasica mleczanowa.
Wiele osób zastanawia się, czy jest jakaś różnica pomiędzy hipoksją a hipoksemią, bo niekiedy pojęć tych używa się wymiennie w charakterze synonimów. Jednak znaczą one trochę coś innego. Są to zbliżone do siebie stany, ale nie identyczne. Hipoksja jest pojęciem szerszym, oznaczającym niedotlenienie całego organizmu. Z kolei hipoksemia to obniżone utlenowanie krwi tętniczej.
Hipoksja dzieli się na kilka typów - wśród nich wymienić należy:
Poza wymienionymi powyżej rodzajami hipoksji, istnieją też jeszcze inne typy. Jakie? Między innymi hiperbaryczna, występująca u nurków oraz wysokościowa, obserwowana u himalaistów i innych miłośników wspinaczek na górskie szczyty.
Czym objawia się hipoksja? Czy istnieją jakieś charakterystyczne dla niej symptomy? W dużej mierze zależy to od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Typowym objawem hipoksji wysokościowej są zawroty głowy i wymioty, halucynacje i przyspieszenie tętna, w najgorszym zaś wypadku obrzęk mózgu oraz płuc i śmierć. Najbardziej charakterystycznym symptomem hipoksji hipoksemicznej jest sinica centralna. Jest to zlokalizowane w okolicach ust, języka i błon śluzowych niebieskawe zabarwienie. Inne, mniej typowe objawy, które łatwo pomylić z innymi przypadłościami, to zawroty i bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia widzenia.
W dobie pandemii koronawirusa często pojawia się temat hipoksji. W jakim kontekście? U niektórych osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zaobserwowano tzw. ukrytą hipoksję, nazywaną także cichą hipoksją. Jest to stan, w którym poziom wysycenia krwi tlenem spada poniżej normy, ale pacjent nie odczuwa tego skutków. To bardzo niebezpieczne, bo gdy poziom wysycenia krwi tlenem spada poniżej 85-80%, stanowi to realne zagrożenie dla życia. Wiele osób zaopatruje się w saturator, czyli niewielkich rozmiarów urządzenie pulsoksymetr, którym da się wykonać pomiar wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwaną saturację.
Jakie są sposoby leczenia hipoksji? Przede wszystkim nie leczy się samej hipoksji, a raczej choroby, które wraz z nią występują, a więc na przykład przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, rozedma płuc i inne. Objawowo i doraźnie stosuje się tlenoterapię, czyli podawanie pacjentowi tlenu, by wysycić nim krew. Na tym polu wysoką skutecznością wykazuje się tlenoterapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej, czyli zastąpienie wdychanego powietrza tlenem podawanym pod zwiększonym ciśnieniem.