Co daje tlenoterapia? Poznaj najważniejsze zalety

Tlenoterapia wykorzystuje tlen w leczeniu różnego rodzaju schorzeń - układu oddechowego i nie tylko - poprzez zwiększenie u pacjenta stężenia tlenu w powietrzu wdechowym. Tlen, czyli oxygen, może być podawany np. poprzez wąsy tlenowe, maskę tlenową lub respirator. Istnieje też metoda podawania tlenu pod zwiększonym ciśnieniem - wówczas terapię taką nazywa się tlenoterapią hiperbaryczną - na sesję w komorze zapraszamy do naszej warszawskiej kliniki.

Co daje tlenoterapia? Największe atuty

Najważniejszą i dość oczywistą stroną tlenoterapii jest fakt, że dotlenia tkanki i zwiększa saturację, czyli poziom nasycenia krwi tlenem. Więcej tlenu w narządach i tkankach skutkuje lepszą sprawnością fizyczną oraz psychiczną. Serce, mózg i inne organy oraz układy pracują lepiej i efektywniej. 

Podczas sesji w komorze hiperbarycznej podawany jest 100% czysty tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia - pacjent dostarcza wówczas organizmowi do 15 razy więcej tlenu niż podczas oddychania zwykłym powietrzem. Ponadto szacuje się, że tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa nawet do ośmiokrotnie produkcję w szpiku kostnym komórek macierzystych. 

Co jeszcze daje tlenoterapia? Tlen łatwiej przenika do tkanek - szczególnie tych po urazach, zakażeniach czy przeszczepach, a dzięki temu regeneracja i rekonwalescencja pacjenta są dużo szybsze oraz efektywniejsze. Tlen spowalnia procesy starzenia się, dlatego tlenoterapię stosuje się także w celach anti-aging i medycynie zapobiegającej starzeniu się i hamowaniu tych naturalnych procesów. Ten rodzaj terapii ma też użytek w wielu chorobach i stanach zapalnych, takich jak reumatyzm czy fibromialgia, bo wykazuje silne działanie przeciwbólowe. 

W przypadku pacjentów, którzy do tej pory byli hospitalizowani, by w szpitalu podawać im tlen, tlenoterapia w domu to rozwiązanie, które redukuje liczbę tych wizyt do minimum - tylko na badania kontrolne. Więcej tlenu we krwi to także zwiększenie odporności organizmu, co docenią szczególnie osoby często chorujące lub każdy w okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie lub grypę. Tlenoterapia to także remedium na trwającą na świecie pandemię COVID-19 - udowodniono naukowo, że tlenoterapia hiperbaryczna pomaga zniwelować skutki przebytej choroby, przyspiesza rekonwalescencję i stan pacjenta.  

Co daje tlenoterapia?

Co daje tlenoterapia? Inne, mniej typowe zastosowania i zalety

Co jeszcze daje tlenoterapia? Innym, mniej typowym działaniem tego rodzaju terapii jest poprawa koncentracji na konkretnych rzeczach lub zadaniach i lepsze zapamiętywanie treści. Duże ilości tlenu we krwi to poprawa krążenia, a co za tym idzie szybsze usuwanie z organizmu wszelkich toksyn i produktów ubocznych przemiany materii. Tlenoterapia hiperbaryczna jest stosowana w leczeniu boreliozy oraz innych przewlekłych zakażeń bakteryjnych (w tym także beztlenowych). Inne jej działanie to poprawa jakości snu. Z dobroczynnego działania tlenu korzystają osoby uprawiające sport: amatorsko i zawodowo. Duże dawki tlenu przyspieszają regenerację np. po dużym wysiłku, a także leczą urazy czy kontuzje, np. nabyte podczas uprawiania jakiś wyczynowych dyscyplin.

Tlenoterapia hiperbaryczna ma także zastosowanie w leczeniu nagłej głuchoty, bo poprawia i przyspiesza procesy regeneracji struktur ucha wewnętrznego. Jest też skutecznym narzędziem do walki z chorobą dekompresyjną, która dotyka nurków i alpinistów (rzadziej górników). Osoby, które w szybkim czasie zostały narażone na znaczną zmianę ciśnienia, mają w płucach i tkankach bąbelki tak zwanego gazu obojętnego (zazwyczaj azotu) - jest on bardzo niebezpieczny, sesja w komorze go zniweluje.

Co daje tlenoterapia? Podsumowanie i wnioski

O tym, co daje tlenoterapia, zostało już napisane wiele powyżej. Zbierając te informację, by zrobić podsumowanie, śmiało można napisać, że wspiera inne, konwencjonalne i farmakologiczne metody leczenia chorób układu oddechowego, krążenia, poparzeń, reumatyzmu i wielu innych schorzeń. Tlenoterapia hiperbaryczna to remedium na stopę cukrzycową i rany po zabiegach chirurgicznych. Zmniejsza dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, stany depresyjne oraz poprawia koncentrację i jakość snu. W razie wątpliwości, czy kwalifikujemy się do sesji w komorze hiperbarycznej, zachęcamy do kontaktu lub wizyty w naszej klinice - oferujemy darmowe konsultacje w warszawskiej placówce, telefoniczne lub online poprzez formularz na Facebooku lub naszej stronie internetowej w zakładce Kontakt.