Czy podawanie tlenu jest szkodliwe?

Wszystko w nadmiarze może zaszkodzić - nawet coś, co pozornie kojarzy się ze zdrowiem i lepszym samopoczuciem, jak witaminy czy wszechobecny w medycynie i ratownictwie tlen. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy podawanie tlenu jest szkodliwe i w jakich przypadkach może być niebezpieczne. Podpowiemy także, co robić, by osiągać dobre, lecznicze efekty. 

Czy podawanie tlenu jest szkodliwe? Tak, ale w nieodpowiedni sposób

Niezwykle ważne z punktu widzenia pacjenta, który chce rozpocząć jakiś rodzaj tlenoterapii (np. tlenem hiperbarycznym w naszej warszawskiej klinice), jest, by robił to pod okiem wykwalifikowanego personelu lub lekarza kierującego. Specjalista pomoże zdecydować o tym, jaka liczba zabiegów i długość sesji najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, a także, czy istnieją przeciwwskazania, które przekreślają możliwość udziału w tego rodzaju terapii. 

Bezpieczne podawanie tlenu w warunkach domowych

By podawanie tlenu było w pełni bezpieczne, zostały zaprojektowane urządzenia i rozwiązania, podające lub produkujące (jak koncentratory, pobierające tlen z powietrza) tlen, który nie jest czysty w 100% tylko np. na poziomie 93% (niektóre modele wspomnianego powyżej koncentratora zapewniają właśnie taki poziom czystości). Z czego to wynika? Z tego, że czysty tlen podawany przez dłuższy czas - od 6 godzin wzwyż - może uszkadzać organy. 

Więcej na temat oddychania czystym tlenem można przeczytać w innym artykule na naszym blogu - zachęcamy do lektury. 

Czasem u pacjentów, borykających się z przewlekłą lub postępującą niewydolnością oddechową, zalecane jest DLT, czyli domowe leczenie tlenem. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń odnośnie dawek, stężenia i ilości dobowej. Podawanie tlenu może się odbywać w trybie ciągłym, pulsacyjnym lub w trybie nocnym - wszystko zależy od potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia. W przypadku poważnych chorób, jak POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rekomendowane jest podawanie tlenu nawet codziennie przez 12 do 24 godziny na dobę. 

Czy podawanie tlenu jest szkodliwe

Czy podawanie tlenu jest szkodliwe? Zaufaj specjalistom!

Czy podawanie tlenu jest szkodliwe? Działania na własną rękę, bez wsparcia lekarza lub wyspecjalizowanych w tlenoterapii pracowników, może przynieść poważne konsekwencje. Jakie? W najgorszym wypadku doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia organów i zmian w płucach.

W komorze hiperbarycznej podawany jest tlen o czystości sięgającej 100%, a każda sesja trwa od 60 do 90 minut. Czas ten został starannie przemyślany, by pacjent osiągnął jak najlepsze lecznicze efekty w jak najkrótszym czasie, ale w sposób w pełni bezpieczny dla organizmu.

Podsumowując: podawanie tlenu powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem ratownikiem medycznym lub inną, wyspecjalizowaną w tym temacie, osobą. 

W naszej warszawskiej klinice BodyOxy gwarantuje pełne wsparcie i fachowe doradztwo odnośnie tego, jak często i długo oddawać się sesjom w komorze podczas tlenoterapii hiperbarycznej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wizyty.