Jak i czym leczyć oparzenia? Poznaj możliwości tlenu hiperbarycznego

Czy istnieje skuteczna i nieinwazyjna metoda leczenia oparzeń? Tak - w tym celu stosuje się tlen hiperbaryczny, czyli podawany pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie atmosferyczne. Zalety tej metody? Szybsze gojenie się ran oraz znacząca redukcja infekcji u osób poszkodowanych. 

Jak leczyć oparzenia?

Od tego, jak leczyć oparzenia, zależy, jak bardzo zaawansowana jest to zmiana i do którego stopnia jest ona przypisana. Najlżejsze oparzenia, czyli I i II stopnia, nie wymagają pilnej interwencji i wizyty u lekarza, bo najczęściej wystarczy schłodzenie podrażnionego miejsca, a na dalszym etapie opatrunek ochronny i miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów, w skrócie GKS, czyli środków o działaniu przeciwzapalnym. Bardziej zaawansowane i głębokie zmiany, zaliczane do kategorii oparzeń III i IV stopnia, mogą przyczynić się do powstania nieestetycznych blizn. Gdy występują na dużej powierzchni skóry, mogą wymagać przeszczepu skóry, a nawet zagrażać życiu. 

Czym leczyć oparzenia?

Również w tym wypadku odpowiedź na pytanie, czym leczyć oparzenia, zależy od zaawansowania i głębokości tych zmian. Czym leczyć oparzenia I i II stopnia? Początkowo najważniejsze jest, by schłodzić oparzone miejsce. Kolejny krok to dokładne osuszenie skóry i nałożenie opatrunku. W aptekach i marketach dostępne są przeróżne środki i maści bez recepty, które łagodzą przykre objawy oparzeń, przyspieszają regenerację tego miejsca, a także chronią przed ewentualnym zakażeniem lub stanem zapalnym. 

Czym leczyć oparzenia bardziej zaawansowane, zaliczane do III i IV stopnia? W tym wypadku zmiany są zbyt rozległe, by działać na własną rękę. Już oparzenia III stopnia, obejmujące znaczną powierzchnię ciała osoby poszkodowanej, mogą być zagrożeniem dla życia.

jak i czym leczyć oparzenia? Poznaj możliwości tlenu hiperbarycznego

Innowacyjne leczenie oparzeń tlenem hiperbarycznym i jego skuteczność

Leczenie oparzeń tlenem hiperbarycznym to technika stosowana już od kilku dekad. Pierwsze badanie, który miało ocenić skuteczność hiperbarycznej terapii tlenowej u osób poparzonych, zostało przeprowadzone w 1965 roku. Grupą kontrolną byli oparzeni i zatruci tlenkiem węgla górnicy. Wnioski? Rany szybciej się zagoiły, zredukowano aż o 10% śmiertelność pacjentów biorących udział w badaniu (w porównaniu z tymi, którzy nie brali udziału w tym eksperymencie), a ich hospitalizacja została skrócona. 

Leczenie oparzeń tlenem hiperbarycznym - największe zalety

Leczenie oparzeń tlenem hiperbarycznym to bezpieczna i nieobarczona ryzykiem metoda, wspomagająca konwencjonalne leczenie oparzeń. Jakie są jej największe atuty? Przede wszystkim:

  • skrócenie czasu hospitalizacji 
  • skrócenie czasu leczenia
  • redukcja liczby zabiegów i operacji (np. przeszczepów)
  • redukcja kosztów leczenia 

Szczególnie, gdy w pierwszej dobie zastosuje się leczenie oparzeń tlenem hiperbarycznym, można osiągnąć rewelacyjne wyniki, przyspieszyć rekonwalescencję, a także zredukować przerosty bliznowate  Niektóre terapie tlenem hiperbarycznym, stosowane w leczeniu oparzeń, są refundowane przez NFZ. Dofinansowane są zabiegi dla osób dorosłych z oparzeniem III stopnia na powierzchni przekraczającej 20%, oraz II stopnia u dzieci (10%).

Tlen hiperbaryczny nadaje się także do leczenia innych zmian i chorób skórnych. Jakich? U osób borykających się z trudno gojącymi się ranami, trądzikiem (np, różowatym i innymi rodzajami), AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i alergią, a także owrzodzeniami i grzybicą. Kolejne skórne przypadłości, które można leczyć terapią hiperbaryczna, to rumień, pokrzywka, egzema, zmiany niedokrwienne i martwica. Także po przeszczepach skóry z powodzeniem stosuje się tlen hiperbaryczny wraz z jego prozdrowotnymi i regeneracyjnymi właściwościami. Wszystkie osoby z Warszawy lub najbliższych okolic zapraszamy na sesję w komorze hiperbarycznej w klinice BodyOxy!