W naszej klinice BodyOxy oferujemy sesje w komorach hiperbarycznych, jednak istnieje jeszcze drugi typ takich urządzeń - normobaryczny. Komora hiperbaryczna a normobaryczna - czym się od siebie różnią i jakie są do nich wskazania? Wyjaśniamy to w najnowszym artykule.
Komora normobaryczna - co to jest? To urządzenie, w którym można przeprowadzić w pełni bezpieczną i bezinwazyjną terapię tlenową. Wewnątrz komory w warunkach podwyższonego ciśnienia, wyższego niż ciśnienie otoczenia, podaje się mieszankę tlenu, wodoru i dwutlenku węgla. Nie są to jednak takie proporcje, jak we wdychanym na co dzień powietrzu, tylko inne. Jakie? Szacuje się, że w tej mieszance jest o około połowę więcej tlenu niż w normalnych warunkach atmosferycznych, do 2% dwutlenku węgla oraz do 0,5% wodoru.
Podobnie jak komora hiperbaryczna, komora normobaryczna także pomaga w leczeniu wielu schorzeń, a także poprawia ogólną kondycję organizmu i jego stan. Na co jeszcze pozytywnie wpływa komora normobaryczna? Krążenie krwi, wydolność fizyczną, lepsze dotlenienie wszystkich komórek ciała, zdolność zapamiętywania.
Komora normobaryczna - na co jeszcze pomaga? Skraca czas rekonwalescencji, przyspiesza rehabilitację, zwiększa produkcję komórek macierzystych, co wpływa na szybszą odbudowę i regenerację organizmu i wszystkich organów. Ponadto taka komora i zastosowana w jej wnętrzu mieszanka gazów ma silne działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że spowalnia procesy starzenia się skóry. Normobaria jest też wskazana u pacjentów z autyzmem, nowotworami, zatrutych czadem, po przebytych zawałach serca lub mózgu i udarach.
Komora hiperbaryczna a normobaryczna - jakie są podobieństwa tych dwóch rodzajów urządzeń? Bardzo zbieżna jest lista schorzeń, kiedy się je stosuje. Tlen w podwyższonym stężeniu wspiera organizm w walce z różnymi infekcjami i bakteriami. Przyspiesza gojenie się ran i poparzeń, a także czas rekonwalescencji po różnych urazach. Zarówno sesje w komorze hiperbarycznej jak i normobarycznej dotleniają organizm, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Zbieżne są też przeciwwskazania, takie jak ciąża, klaustrofobia, rozrusznik serca, zapalenie nerwu wzrokowego, drgawki czy odma płuc.
Komora hiperbaryczna a normobaryczna - najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest zastosowane w ich wnętrzach stężenie gazów. W komorze hiperbarycznej pacjent oddycha niemal stuprocentowo czystym tlenem, w komorze normobarycznej mieszanką tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. W normalnych warunkach atmosferycznych tlenu jest około 21%, w komorze normobarycznej do 40%, wodoru 0,00005% - 0,1-0,5% w komorze, dwutlenku węgla 0,03% - do 2% w komorze. Inne różnice są widoczne w budowie oraz wielkości komór: hiperbaryczna to najczęściej jedno- lub dwuosobowa, a normobaryczna pomieści wiele osób, nawet 10 lub więcej. W komorze hiperbarycznej tlen jest podawany za pomocą rurki lub maski, w normobarycznej nie ma żadnego dodatkowego sprzętu - można siedzieć, czytać, a nawet pracować na laptopie podczas terapeutycznej sesji. Jaki jest maksymalny czas zabiegu? W urządzeniu hiperbarycznym jest to 2-godzinna sesja, w normobarycznym w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń.