Komora hiperbaryczna - co to jest?

W dzisiejszym artykule odpowiemy na ogólne i bardzo podstawowe pytanie postawione w tytule. O tym, czym jest komora i w jakich celach jest stosowana, spróbujemy odpowiedzieć poniżej. Przedstawimy też podział tych urządzeń. 

Komora hiperbaryczna - co to właściwie jest?

Komora hiperbaryczna - co to właściwie jest? Najprostsza i najkrótsza definicja zamyka się w stwierdzeniu, że to rodzaj zbiornika ciśnieniowego, umożliwiającego kontrolowanie środowiska w jego wnętrzu. Mowa o parametrach, takich jak temperatura, ciśnienie czy poziom wilgotności. W zależności od konkretnego rodzaju i wielkości komory, w jej wnętrzu ciśnienie wynosi minimum 1,4 ATA, ale często jest też stosowane 2,5 ATA. Pierwszy prototyp komory pochodzi z XVII wieku, na szerszą skalę i europejski rynek produkt ten zawitał w XIX wieku. Dopiero od kilkudziesięciu lat, za sprawą dobrze udokumentowanych sukcesów w leczeniu oparzeń i zatrucia dwutlenkiem węgla, komory zdobyły właściwe uznanie. 

Komora hiperbaryczna - co to jest?

Rodzaje komór

Komory dzielą się według kilku różnych klasyfikacji. Jedna z nich uwzględnia to, ile osób zmieści się w zbiorniku, a są to:

  1. komory jednoosobowe - jak sama nazwa wskazuje tego typu zbiorniki nadają się dla jednego pacjenta,
  2. komory wieloosobowe - w tym wypadku można mówić o różnych podgrupach: dwuosobowych komorach lub zbiornikach, mieszczących nawet kilkanaście osób. Większa komora hiperbaryczna to doskonała opcja na sesję z dzieckiem, kiedy rodzic chce być z nim podczas terapii lub też na obecność z chorym jego opiekuna. 

Komory dzielą się także na miękkie i twarde. Kolejna ich klasyfikacja to ze względu na kształt. Komora cylindryczna umożliwia zabieg w pozycji leżącej, a kulista w pozycji siedzącej.  Im większa komora, tym większe w jej wnętrzu jest ciśnienie - najniższe będzie w komorze jednoosobowej, wyższe w dwu- i wieloosobowej. Innym, wyjątkowym rodzajem komory hiperbarycznej, jest worek Gamowa. Jest to przenośne urządzenie, które można ze sobą zabrać na przykład do wspinaczki górskiej i użyć w przypadku wystąpienia objawów choroby wysokościowej.

Na rynku akcesoriów medycznych pojawiają się coraz to nowsze i innowacyjne propozycje. Również w zakresie komór stale poszerzana jest oferta tych urządzeń. Na uwagę zasługują np. przestronne modele, do których można wjechać wózkiem inwalidzkim lub wnieść pacjenta na noszach.

Co to jest komora hiperbaryczna

Komora hiperbaryczna - co to jest w kontekście leczniczym?

Odpowiedź na pytanie o to, komora hiperbaryczna - co to jest w kontekście medycznym:? Jedna ze skuteczniejszych metod leczenia różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości układu oddechowego, krążenia, chorób skóry, anemii, bezsenności, autyzmu i bezpłodności. Dotlenienie tkanek ma zbawienny wpływ na ich szybszą regenerację i odbudowę. Rany, urazy czy kontuzje znacznie szybciej się goją, poprawie ulega wydolność organizmu i kondycja. Komora hiperbaryczna jest bezpieczna i przyspiesza leczenie wielu schorzeń, a dzięki temu redukuje czas rekonwalescencji i dochodzenia do siebie nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent w porównaniu do osób, które nie skorzystały z możliwości tlenu hiperbarycznego. 

Co to jest komora hiperbaryczna? Podsumowanie i wnioski

Podsumowując rozważania, co to jest komora hiperbaryczna - najkrótsza na to pytanie odpowiedź zawiera się w stwierdzeniu, że to szczelny zbiornik, w którym podawany jest czysty tlen pod wysokim ciśnieniem. To też zarazem jedna ze skuteczniejszych metod leczenia m.in. zatrucia tlenkiem węgla, oparzeń, powikłań po COVID-19 i boreliozy.