Komora hiperbaryczna na boreliozę

Terapia tlenem hiperbarycznym jest remedium na wiele przykrych dolegliwości. Jedną z nich jest borelioza. Przeprowadzono już niejedno badanie, dowodzące o skuteczności tej terapii w leczeniu tego schorzenia. W wielu krajach na całym świecie - Japonii, Chinach czy Ameryce Północnej - sesje w komorze hiperbarycznej są standardową i zalecaną procedurą wspomagającą leczenie boreliozy. Więcej wyjaśniamy poniżej. 

Borelioza - podstawowe informacje o tej chorobie

Borelioza to nazwa potoczna choroby, funkcjonującej pod nazwą krętkowicy kleszczowej, choroby z Lyme lub boreliozy z Lyme. Jest wieloukładową chorobą zakaźną, powstająca na skutek ukłucia kleszcza lub innego kłującego owada (komara, pchly, wszy i innych). W wyniku ukłucia dochodzi do zakażenia bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi.

Pierwszy, najbardziej charakterystyczny objaw to rumień wędrujący. Kiedy się pojawia na skórze? Już po 7 dniach, ale nawet do 3 tygodni od ugryzienia. Rumień wygląda dość charakterystycznie, trudno go pomylić z innym ugryzieniem: w środku jest zaczerwieniony, stopniowo blednie, ale jego brzegi stają się ponownie zaczerwienione (zdaniem niektórych przypomina wtedy tarczę strzelniczą).

Poza rumieniem inne objawy boreliozy to zmęczenie, zawroty i bóle głowy, aczkolwiek rzadko kiedy są one odpowiednio interpretowane, bo występują przy wielu innych chorobach. Inny charakterystyczny dla boreliozy symptom to porażenie nerwu twarzowego. 

komora hiperbaryczna borelioza

Borelioza - leczenie

Borelioza to przypadłość bakteryjna. Jakie w związku z tym są metody jej leczenia? Z reguły zalecana jest antybiotykoterapia. Najczęściej stosuje się leki z grupy tetracyklin, penicylin lub cefalosporyn. Co jeśli nie działają? Wówczas można sięgnąć po antybiotyki makrolidowe. Zastosowanie odpowiedniego schematu leczenia jest bardzo ważne, bo borelioza może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych lub zaatakować stawy. 

Komora hiperbaryczna a borelioza 

Inną metodą leczenia tej przypadłości jest komora hiperbaryczna. Choroba jest wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia - są one beztlenowe, dlatego wysokie stężenie tlenu to środowisko, w którym umierają. Skuteczność stosowania tlenu hiperbarycznego w leczeniu boreliozy potwierdzają liczne badania. Szybkie i pozytywne skutki terapii tlenem hiperbarycznym zaobserwowano u większości pacjentów, u których antybiotyki nie przyniosły pożądanych rezultatów.

komora hiperbaryczna a borelioza

Komora hiperbaryczna na boreliozę

Sesje w komorze hiperbarycznej na boreliozę będą skuteczne pod warunkiem, że wykonana zostanie seria. Cykl życia krętki z rodzaju Borrelia trwa od 28 do 32 dni, dlatego zalecane są wizyty w komorze w serii do 40 razy (najlepiej codziennie). Zaburzy to cykl rozwojowy tej bakterii.

Poza widoczną likwidacją rumienia, zabieg poprawia ogólne samopoczucie pacjenta i jego odporność. Komorę można stosować w charakterze uzupełnienia konwencjonalnej terapii antybiotykami.

Do zabiegu w komorze hiperbarycznej najlepiej przystąpić jak najszybciej od momentu zakażenia. 

Komora hiperbaryczna na boreliozę a efekt Jarischa-Herxheimera

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej do leczenia boreliozy może wywołać u pacjenta efekt Jarischa-Herxheimera. Na czym polega i jak się objawia? To reakcja organizmu na wydzieloną w dużej ilości toksynę bakterii borrelii. Objawy, jakie mogą się wówczas pojawić, to gorączka, bóle głowy, nudności i dreszcze - są to pożądane symptomy i sygnał, że organizm pozbywa się tego nieproszonego gościa i rozpoczęła się intensywna produkcja toksyn w mechanizmie obronnym bakterii.