Komora hiperbaryczna - na co pomaga?

O tym, jakie są zalety hiperbarycznej terapii tlenowej, można rozprawiać godzinami. W poniższym artykule spróbujemy zebrać w jednym miejscu wiedzę na temat komory hiperbarycznej i tego, na co pomaga. Wymienimy powszechne zastosowania tlenu hiperbarycznego, a także inne, mniej typowe.

Komora hiperbaryczna - na co się ją stosuje i w jakich schorzeniach?

Odpowiedzi na pytanie o komorę hiperbaryczną - na co się ją stosuje - jest całe mnóstwo. Pierwszą grupą chorób, kiedy jest ona wskazana, są różnego rodzaju choroby skóry. Najczęściej wymieniane to oparzenia, stany zapalne, AZS, trądzik różowaty i inne. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale uciążliwe i przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu przewlekłe schorzenia, jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Tlen hiperbaryczny przynosi ulgę i łagodzi nieprzyjemne objawy, a także redukuje wykwity i stany zapalne. 

Komora hiperbaryczna - na co jeszcze jest stosowana? Jednym z ciekawszych jej użyć to u osób z nagłym niedosłuchem, spowodowanym np. urazem akustycznym. 

Kolejne, dość nietypowe zastosowania to borelioza i infekcje bakteryjne, a także wywoływane przez bakterie beztlenowe. Kolejną grupą schorzeń, w przypadku których można zastosować komorę hiperbaryczną, są choroby z autoagresji, np. łuszczyca, Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń. Tlen hiperbaryczny zalecany jest też u pacjentów cierpiących na fibromialgię, czyli przewlekłą, niezapalną chorobę reumatyczną o ciężkim przebiegu. 

Komora hiperbaryczna - na co jeszcze się ją stosuje i w jakich przypadkach? Kolejnym przykładem takiej przypadłości jest anemia. Ponadto terapia ta służy za wsparcie w leczeniu nadwagi i otyłości. Także każdy posiadacz lub posiadaczka stopy cukrzycowej mogą zdecydować się na sesje w komorze hiperbarycznej. Niektóre schorzenia, które można leczyć przy pomocy terapii hiperbarycznej, są refundowane przez NFZ. Jest to wspomniana przed chwilą stopa cukrzycowa,ale też oparzenia, powikłania po amputacji (np. o charakterze stanu zapalnego czy martwicy), uszkodzenia popromienne, zapalenie ucha zewnętrznego i inne uporczywe dolegliwości.

Z właściwości tlenu podawanego pod wysokim ciśnieniem korzysta się także w celach ujędrniających i odmładzających. Skóra po każdej sesji jest dotleniona i pobudzona do regeneracji, odżywiona, a proces starzenia się zahamowany. Nic zatem dziwnego, że na półkach drogerii i aptek coraz częściej można spotkać produkty z aktywnym tlenem, a salony kosmetyczne i gabinety SPA mają w swojej ofercie zabiegi z tym gazem. Tlen i hiperbaria tlenowa są też obecne w rehabilitacji i fizjoterapii. 

Komora hiperbaryczna na co pomaga?

Komora hiperbaryczna - na co jeszcze pomaga?

Wszystkie wymienione powyżej schorzenia i przypadłości to nie zamknięta lista, na co pomaga komora hiperbaryczna. W jakich jeszcze przypadkach jest rekomendowana? Na przykład w  sytuacji wystąpienia choroby dekompresyjnej. Może się ona ujawnić u osób, które nurkują, wspinają się na duże wysokości, podróżują samolotem, rzadziej u pracujących pod ziemią, np. górników. Sesja w komorze hiperbarycznej jest uznawana za najskuteczniejszą metodę walki z tą chorobą. U himalaistów i innych osób, które pracują na dużej różnicy wysokości (np. lotników), występować może choroba wysokościowa, którą także leczy się podczas sesji tlenem hiperbarycznym. 

Inne, typowe dolegliwości, na które zalecana jest komora hiperbaryczna, to zatrucie tlenkiem węgla. W tym wypadku czas reakcji jest kluczowy, by zniwelować negatywne skutki dwutlenku węgla na organizm i zredukować ewentualne uszkodzenia organów i tkanek. Inne zastosowania tlenu hiperbarycznego opisaliśmy, np. w tekście tlenoterapia dla sportowców - zachęcamy do lektury.

Co ciekawe komora hiperbaryczna jest także rekomendowana osobom, u których występuje problem z płodnością. Zarówno kobiety i mężczyźni mogą zapisać się na cykl sesji, bo dzięki temu poprawia się ukrwienie organów (u kobiet śluzówka macicy) i zwiększa produkcja naczyń włosowatych.