Leczenie tlenem hiperbarycznym w komorze jest stosowane w leczeniu wielu przypadłości - także laryngologicznych. Sesje w tym urządzeniu są polecane m.in. w przypadku urazu akustycznego oraz nagłej głuchoty, nazywanej także nagłym niedosłuchem czuciowo-nerwowym - w skrócie NNCN.
Czy stosuje się leczenie niedosłuchu w komorze hiperbarycznej? Istnieje grupa schorzeń, w wypadku których będzie to skuteczną terapią. Są to szumy uszne, utrata słuchu w wyniku np. infekcji, urazu czaszki lub urazu akustycznego, nagłej utraty słuchu. Inne wskazania, by sięgnąć po tlenoterapię hiperbaryczną, to wynikająca z różnych przyczyn głuchota. Jakich przyczyn? Np. choroby Meniere’a, powikłań po operacji, półpaśca usznego, urazu ciśnieniowego lub akustycznego. Taką terapię poleca się też w przypadku osób, które cierpią na zawroty głowy, powstałe w wyniku ostrej utraty czynności obwodowej części błędnika czy uszkodzeniem ślimaka.
Co zostało już wspomniane wcześniej, komora hiperbaryczna to skuteczna terapia w leczeniu nagłego niedosłuchu czuciowo-nerwowego. Skąd się bierze ta przypadłość i po czym ją rozpoznać? Nie jest do końca jasne, skąd bierze się ta choroba. Zwykle przyczyn upatruje się w zaburzeniu funkcjonowania układu naczyń krwionośnych. Skurcz lub zator i brak dopływu krwi do narządu słuchu i ucha wewnętrznego może spowodować nagły niedosłuch. Inne przyczyny to infekcje wirusowe ucha lub górnych dróg oddechowych. Nagła utrata słuchu występuje też częściej u pacjentów, którzy przebyli grypę, różyczkę lub opryszczkę.
Najczęściej problem ten dotyka tylko jednego ucha, ubytek słuchu wynosi powyżej 30 decybeli i przychodzi stopniowo, rozwijając się w kilka do kilkunastu godzin. Nagły niedosłuch najczęściej leczy się, podając pacjentowi środki przeciwzakrzepowe. Wsparciem o udowodnionej skuteczności są sesje w komorze hiperbarycznej. Połączenie konwencjonalnej terapii farmakologicznej z tlenoterapią hiperbaryczną częściej niż tylko leczenie konwencjonalne przynosiło rezultaty w postaci przynajmniej częściowego odzyskania słuchu.
Uraz akustyczny - leczenie tej przypadłości także może się odbywać przy pomocy tlenoterapii hiperbarycznej. Tego rodzaju uraz spowodowany jest hałasem o natężeniu powyżej 130 decybeli - wówczas mowa o ostrym urazie akustycznym. Istnieje też druga jego odmiana - mianowicie przewlekły uraz akustyczny. spowodowany długotrwałym hałasem o umiarkowanym natężeniu (80-85 decybeli). W przypadku urazów akustycznych terapię tlenem hiperbarycznym zaleca się w połączeniu z konwencjonalnym leczeniem - można osiągnąć dzięki temu najlepsze efekty i poprawę słuchu nawet o 40 decybeli. By osiągnąć jak najlepsze rezultaty w możliwie jak najszybszym czasie, wskazana jest sesja w komorze już w 3 dobie od momentu wystąpienia urazu akustycznego.
Leczenie nagłego niedosłuchu w komorze hiperbarycznej i innych chorób uszu, jak uraz akustyczny czy szumy uszne, jest skuteczną i bezpieczną terapią. By osiągnąć najlepsze efekty, zalecane jest połączenie sesji w komorze z leczeniem farmakologicznym (często podawane są sterydy). Tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia regeneruje struktury ucha wewnętrznego i poprawia mikrokrążenie.