Regeneracja płuc po COVID-19 i paleniu

Niektóre choroby, np. COVID-19, a także zgubne nałogi, np. palenie, pozostawiają po sobie przykre dolegliwości. Zmiany w płucach lub zmniejszona ich pojemność oraz trudności z oddychaniem to typowe symptomy. Czy regeneracja płuc jest w ogóle możliwa? Postępuje samoistnie czy da się jakoś przyspieszyć ten proces?

Regeneracja płuc domowymi sposobami - czy to możliwe?

Czy istnieją domowe sposoby na regenerację płuc? Nic nie zastąpi terapii farmakologicznej i rehabilitacji oddechowej. W wielu przypadkach, np. u osób pracujących w zapylonych pomieszczeniach czy palaczy, zmiany w płucach mogą być na tyle zaawansowane, że nie pomogą proste, domowe patenty. Z drugiej strony każda osoba zdrowa może z nich skorzystać, by poprawić pojemność swoich płuc oraz wydolność fizyczną organizmu. Są na przykład mieszanki ziół do picia na płuca i drogi oddechowe. Znajdujące się w takich herbatkach rośliny i przyprawy, np. lukrecja, kurkuma, tymianek, podbiał, babka lancetowata czy imbir, łagodzą stany zapalne i podrażnienia układu oddechowego, wspierają też zachowanie drożności dróg oddechowych i poprawiają ogólną odporność. 

Inne patenty na regenerację płuc to ćwiczenia oddechowe - można je wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu o dowolnej porze dnia. Warto nauczyć się, jak oddychać przeponą, bo podczas takiego oddechu pobiera się do 10 razy więcej tlenu niż oddechem płytkim. Wykonuje się go klatką piersiową przy jednoczesnym unoszeniu ramion i łopatek. Ćwiczenia oddechowe są wskazane u każdego - także u osób zdrowych, by poprawić kondycję układu oddechowego i pojemność płuc. Także niektóre rodzaje ćwiczeń sprzyjają płucom - najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie ich pojemności są treningi aerobowe. Prowadzą do zwiększenia wymiany tlenowej w organizmie, a przy okazji też dochodzi do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej.

Regeneracja płuc po COVID-19 i paleniu

Regeneracja płuc po COVID-19

W trakcie pandemii koronawirusa przeprowadzono już niejedne badania w kontekście tego, jaką zdolność regeneracji mają nasze płuca. Naukowcy z Holandii na próbie kilkuset pacjentów, którzy przeszli COVID-19, wykazali, że płuca większości z nich dobrze się regenerują  Tylko w przypadku osób, które wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii, pozostały resztkowe uszkodzenie tkanki płucnej, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. 

Wiele ośrodków oferuje programy do regeneracji płuc po COVID-19 i rekonwalescencję po tej chorobie. W naszej klinice można skorzystać z dobroczynnych właściwości tlenu podczas tlenoterapii hiperbarycznej.  Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi ona kuracji farmakologicznej i służyć może wyłącznie jako wsparcie dla innych, konwencjonalnych metod leczenia.

Warto zaznaczyć, że nie u każdej osoby, która przeszła koronawirusa i jest ozdrowieńcem, występują zmiany w płucach. U części, która miała łagodny przebieg, ich nie ma, u innych się cofają, ale jest też grupa, której towarzyszyło śródmiąższowe zapalenie płuc - to właśnie oni są narażeni na przewlekłe powikłania w postaci na przykład włóknienia płuc. U najcięższych przypadków regeneracja płuc będzie trwać wiele lat, przy trwałych uszkodzeniach dużego obszaru tego organu niezbędny będzie przeszczep.

Regeneracja płuc

Regeneracja płuc po paleniu

Czy regeneracja płuc po paleniu przez wiele lat papierosów jest w ogóle możliwa? Przede wszystkim najlepsze. co można zrobić, to porzucić ten zgubny nałóg. Przeprowadzono już dziesiątki badań na temat szkodliwości palenia papierosów - każda świadoma osoba zdaje sobie sprawę z tego, jakie są tego zdrowotne konsekwencje. Szacuje się, że w skali roku aż 4 miliony osób umiera z powodu palenia, dlatego każdy moment jest dobry, by raz na zawsze pożegnać się z tym nałogiem. Dla nałogowych palaczy mamy dobre wieści: już dobę od wypalenia ostatniego papierosa płuca zaczynają się oczyszczać i z organizmu całkowicie znika dwutlenek węgla, po 9 miesiącach regenerują się rzęski, które oczyszczają płuca. W kolejnych miesiącach i latach kilkukrotnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób na czele z rakiem płuc i chorobą niedokrwienną serca. 

Czy istnieją zabiegi rekomendowane do regeneracji płuc po paleniu? Tak, jednym z nich jest sesja w komorze hiperbarycznej. Wykonanie serii poprawi stan górnych dróg oddechowych i przyspiesza oczyszczanie płuc i rzęsek z substancji smolistych, pochodzących z papierosów. Regularne seanse w komorze z tlenem hiperbarycznym sprawiają, że organizm oczyszcza się i samoistnie zaczyna odrzucać wszelkie toksyczne substancje.