Jednym ze skutków pandemii COVID-19 jest coraz większa świadomość zagrożeń, wynikających z uszkodzeń płuc i niedotlenienia organizmu. Dziś na blogu podejmiemy ten niezwykle ważny temat - przedstawiamy sposoby, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi i czy są na to domowe sposoby.
U osoby zdrowej saturacja, czyli nasycenie tlenem krwi, wynosi około 95-100%, u seniorów powyżej 70. roku życia są to wyniki od 94 do 98%, u zdrowego noworodka 94-95%. Jednak w niektórych, określonych sytuacjach - np. u osób żyjących na dużych wysokościach czy cierpiących na astmę, rozedmę płuc czy POChP (oznaczającą przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) - odczyt jest niższy. Za zbyt niski poziom tlenu we krwi, nazywany hipoksemią, uznaje się odczyt w przedziale 90-92%, a poniżej 90% świadczy o ciężkiej niewydolności oddechowej. Pierwsze symptomy, że mamy zbyt mało tlenu we krwi, to duszność, uczucie braku powietrza i trudności w złapaniu oddechu. Nie należy bagatelizować takich sygnałów - przedstawiamy sposoby, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi.
Jak zwiększyć ilość tlenu we krwi? Jeżeli spadek wynika z jakiejś choroby układu oddechowego, powodującej taki wynik, to oczywiście ważne jest skuteczne leczenie tej przypadłości. Stosowanie odpowiedniego leczenia oraz trzymanie się otrzymanych od lekarza zaleceń to remedium na spadek ilości tlenu we krwi.
Innym, nadal niezbyt popularnym w naszym kraju sposobem, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi, jest rehabilitacja oddechowa, uznawana za najskuteczniejszy sposób w zmniejszeniu duszności. Najczęściej jest ona zalecana u pacjentów cierpiących na wspomnianą już powyżej chorobę, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jednak niektóre proste ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu, by poprawić przepływ powietrza przez drogi oddechowe. W skład rehabilitacji oddechowej, nazywanej wymiennie rehabilitacją pulmonologiczną, wchodzi cały szereg czynności, takich jak interwałowe treningi aerobowe (np, na bieżni lub rowerku stacjonarnym) i ćwiczenia mięśni oddechowych. Regularność w wykonywaniu tych czynności poprawi codzienne funkcjonowanie - może pomóc np. w zlikwidowaniu zadyszki, pojawiającej się podczas wchodzenia po schodach.
Wsparciem w leczeniu farmakologicznym i rehabilitacji oddechowej mogą być inne proste sposoby, które można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Jakie? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jednym ze sposobów na to, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi, jest odpowiednia dieta. W jaki sposób jadłospis i to, co ląduje na naszym talerzu, ma wpływ na ilość tlenu? Wprowadzając do codziennego menu produkty bogate w żelazo, zdolność krwi do absorpcji tlenu zwiększa się. Warto zatem wprowadzić mięso, zielone, liściaste warzywa, ryby i rośliny strączkowe. Często niedobór żelaza wywołuje anemię - wyrównanie poziomu tego pierwiastka nie tylko zwiększy zdolności organizmu do przetwarzania tlenu, ale przy okazji też doda energii i sił. Nie tylko żelazo, bo także przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na ilość tlenu we krwi.
Inna, niezwykle prosta metoda, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi, to regularna aktywność - w tym wypadku warto rozpocząć treningi aerobowe, czyli ćwiczenia podnoszące tętno, polegające na zwiększonej wymianie tlenowej. Do wyboru są przeróżne dyscypliny i sprzęt sportowy - treningiem aerobowym może być chodzenie, bieganie, rower, rolki, pływanie.
Kolejny, prosty patent to dbanie o jakość powietrza w mieszkaniu i biurze oraz regularne wietrzenie pomieszczeń. Żyjąc w mieście z wysokim poziomem zanieczyszczeń, np. w Krakowie, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Ilość i jakość powietrza poprawią także rośliny - zalecamy wybranie gatunków, które produkują duże ilości tlenu, usuwają dwutlenek węgla, czad i inne zanieczyszczenia, np. bluszcz pospolity lub skrzydłokwiat.
Niezwykle skutecznym i szybkim sposobem na to, jak zwiększyć ilość tlenu we krwi, jest wizyta w naszej klinice. Sesja w komorze hiperbarycznej głęboko dotlenia organizm. W trakcie zabiegu podawany pacjentowi czysty tlen przenika do czerwonych krwinek, ponadto jego stężenie zwiększa się też w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Tlenoterapia hiperbaryczna stosowana jest jako wsparcie w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, schorzeń dermatologicznej i stopy cukrzycowej.