Tlen do inhalacji, czyli kiedy zalecana jest inhalacja tlenem?

Coraz więcej osób inwestuje w inhalator - najprostsze modele tlenowe są niemal na każdą kieszeń. Przyrząd ten jest zalecany jako wsparcie w leczeniu różnych przypadłości, a także prewencyjnie. W jakich dokładnie sytuacjach inhalacja tlenem to dobry pomysł i czy można bezpiecznie ją przeprowadzić w domowym zaciszu?

Tlen do inhalacji popularnym lekiem na różne schorzenia

Tlen do inhalacji, nazywany także tlenem inhalacyjnym, jest stosowany przede wszystkim w przypadkach niedotlenienia. Popularne zlecenie, kiedy jest on rekomendowany, to pacjenci, u których zaburzone zostało ciśnienie tlenu w tkankach..Tlen do inhalacji - sprzedawany w butlach o różnej pojemności - wdychany przez pacjenta zwiększa stężenie tlenu we wdychanych gazach, a tym samym podwyższa stężenie tlenu w pęcherzykach płucnych i daje wzrost prężności tlenu we krwi opuszczającej płuca. 

W takiej butli znajduje się sprężony gaz, który nie jest stuprocentowo, czysty tylko w mniejszym stężeniu (np. 99,4%-99,5%). Dlaczego? Długotrwałe oddychanie czystym tlenem jest szkodliwe i niebezpieczne. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście oddychanie czystym tlenem - na co pomaga?

Sprzedawane w sklepach stacjonarnych i e-sklepach tleny inhalacyje to gotowe do użytku zestawy, składające się m.in. z butli z tlenem oraz maski do oddychania tym gazem. Butle liczą kilka litrów, co w zupełności wystarczy na prywatny użytek. Szacuje się, że puszka z 4,5 litrami tlenu inhalacyjnego wystarczy na około 35 wdechów po 2 sekundy każdy. 

Tlen do inhalacji - kiedy zalecana jest inhalacja tlenem

Inhalacja tlenem w przypadkach niedotlenienia

Inhalacja tlenem jest wskazana przede wszystkim u osób, które cierpią na hipoksję hipoksyczną. Jest to stan, w którym zawartość tlenu w organizmie jest zmniejszona. Skąd ten ubytek? Powodem jest niecałkowite utlenowanie krwi podczas jej przepływu przez pęcherzyki płucne i obniżenie prężności tlenu w krwi tętniczej. Hipoksja hipoksyczna dotyka osoby, które cierpią na różne choroby układu oddechowego lub borykają się z powikłaniami po zapaleniu płuc. Przypadłość ta może się pojawić też u osób zdrowych - np. w czasie pobytu w górach na znacznych wysokościach nad poziomem morza. 

Inhalacja tlenem podczas tlenoterapii jest wskazana u osób z prawidłowym zużyciem tlenu, ale zmniejszoną prężnością tlenu w mieszanej krwi żylnej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym - innymi słowy jest to opisana powyżej hipoksja hipoksyczna. Z kolei w wypadku hipoksji histotoksycznej, czyli stanu hipoksji powodowanej zahamowaniem procesów utleniania w tkankach, tlenoterapia tego rodzaju nie jest wskazana, podobnie jak w przypadkach hipoksji anemicznej i zastoinowej. 

Inhalacja tlenem - wskazania i korzyści

Inne przykłady, kiedy inhalacja tlenem jest pomocna

Inhalacja tlenem to remedium na inne, mniej poważne dolegliwości niż schorzenia układu oddechowego i wynikająca z nich hipoksja hipoksyczna. Jakie to wskazania? U osób, intensywnie i regularnie uprawiających sport - dzięki inhalacjom tlenem ciało szybciej się zregeneruje nawet po dużym wysiłku. Na inhalację tlenem decydują się osoby, które borykają się z bezsennością, mają stresującą pracę lub uporczywe migreny, a także uczący się do matury lub ważnego egzaminu uczniowie i studenci. 

Inhalacja tlenem to zatem remedium na ogólne zmęczenie, złe samopoczucie, spadki nastroju, bezsenność, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Innym, mniej oczywistym zastosowaniem tlenu do inhalacji jest wsparcie procesów detoksykacji, stale zachodzących w organizmie, co przyda się szczególnie mieszkańcom miast z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza i smogiem. 

Inhalacja tlenem polecana jest także kierowcom, bo redukuje senność i poprawia koncentrację oraz szybkość reagowania. Mogą po nią sięgnąć także pracownicy umysłowi, bo takie inhalacje redukują napięcia i wspierają procesy pamięciowe. Pracownicy fizyczni? Też - by zregenerować się po dużym wysiłku. Inhalacje tlenem są też rekomendowane u osób z obniżoną odpornością i przewlekle chorych, bo gaz ten w czystej postaci przyspiesza usuwanie z organizmu zanieczyszczeń, toksyn, wirusów i bakterii. 

Wszystkie osoby zainteresowane sprawdzeniem tego, jak czysty tlen działa na ich organizm, zapraszamy na wizytę w naszej klinice i zapisanie się na pierwszą sesję w komorze hiperbarycznej

Przeczytaj też: Hipoksja - co to jest?