Z prozdrowotnego działania tlenu korzysta się na różne sposoby. Tego rodzaju terapie dzielą się na 2 podstawowe odłamy: tlenoterapię bierną i czynną. Czym się od siebie różnią i na czym polegają? Komu są zalecane? Na te i inne pytania odnośnie różnych rodzajów tlenoterapii odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym - zachęcamy do lektury!
Tlenoterapia bierna i czynna to dwie najważniejsze metody tlenoterapii, czyli - przypomnijmy - metody leczenia, wykorzystującej tlen w leczeniu różnych schorzeń poprzez zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wdechowym pacjenta. Tlenoterapia bierna i czynna różnią się od siebie tym, jaki jest udział pacjenta w procesie podawania i oddychania tlenem. W tlenoterapii czynnej czynność ta polega na wtłaczaniu mieszaniny oddechowej za pomocą oddechu wymuszonego, można użyć do tego np. respiratora. W tlenoterapii biernej pacjent samodzielnie wdycha podawany mu tlen, używa się do tego m.in. prostej maski tlenowej, maski Venturiego, maski bezzwrotnej lub cewnika donosowego.
Tlenoterapia czynna jest wskazana u osób, u których stwierdzono brak oddechu lub ostrą niewydolność oddechową. Inne wskazania, by w sposób mechaniczny, nazywany także czynnym, podawać tlen, to wentylacja osoby nieprzytomnej lub z zatrzymaniem krążenia (NZK). Tlenoterapię czynną stosuje się zarówno u pacjentów, których liczba oddechów jest zbyt mała, jak i zbyt szybko oddychających lub z oddechem płytkim. Innym, ogólnym wskazaniem do tlenoterapii czynnej, jest zbyt niska saturacja - z reguły podaje się wartości poniżej 92%, aczkolwiek u osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i niewydolnością są to inne normy.
Z kolei tlenoterapia bierna - w odróżnieniu od opisanej powyżej tlenoterapii czynnej - stosowana jest w mniej poważnych i zagrażających zdrowiu przypadkach. Pacjent potrzebuje dodatkowego i czystszego niż wdychany z powietrza tlenu, ale jest w stanie sam go wdychać. Tlenoterapia bierna - wskazania do niej to m.in. zawał serca, duszności, atak astmy i wiele innych. Również u pacjentów chorujących na COVID-19 stosuje się tlenoterapię bierną. Jeśli jednak ich stan jest na tyle poważny, że mają problem z samodzielnym oddychaniem lub są nieprzytomni, wówczas sięga się po tlenoterapię czynną.
Poza tlenoterapią bierną i czynną, istnieją też jeszcze inne rodzaje tlenoterapii. Jakie? Zaliczyć do nich można także:
Tlenoterapia i tlen mają szerokie zastosowanie także w wielu innych dziedzinach, np w rehabilitacji oraz kosmetologii. Nowoczesne salony i gabinety proponują zabiegi odmładzające, łagodzące oparzenia i inne dolegliwości skórne, a także przyspieszające rekonwalescencję po urazach.