Sportowcy narażeni są na liczne kontuzje oraz chroniczne zmęczenie. Dobranie odpowiedniej intensywności treningu, zdrowa dieta oraz sen to podstawy, by zachowali swoje ciało w dobrej kondycji. Niestety w przypadku zawodowego uprawianiu sportu nierzadko okazuje się to niewystarczające.
Nic więc dziwnego, że poszukują oni bezpiecznych, nieinwazyjnych, a zarazem szybkich sposobów na regenerację i zwiększenie wydolności organizmu. Powiększa się grono sportowców, którzy regularnie poddają się zabiegom w komorach hiperbarycznych. Tlenoterapia dla sportowców - czy jest zalecana? Jakie efekty przynosi? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Ciało do regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek potrzebuje tlenu. Sportowiec podczas tlenoterapii w komorze oddycha niemal w 100% czystym tlenem. Dodatkowo w komorze hiperbarycznej panuje wyższe ciśnienie, co umożliwia lepsze przenikanie tego pierwiastka. Dzięki tym dwóm podstawowym czynnikom czerwone krwinki sprawniej transportują i rozprowadzają tlen po komórkach organizmu. W wyniku takiego dotlenienia wydolność organizmu zwiększa się nawet o 10%, co za tym idzie organizm jest gotowy do wzmożonego wysiłku fizycznego.
Więcej tlenu w komórkach to również lepsza praca układu kostnego-stawowego oraz mięśniowego. Prawidłowe działanie tych układów warunkuje efektywną syntezę kolagenu - białka niezwykle ważnego dla sportowców. Więcej kolagenu gwarantuje lepszą i szybszą rekonwalescencję oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów. Kolejnym wskazaniem do kuracji tlenem jest mobilizacja układu odpornościowego, czego skutkiem jest sprawniejsze unieszkodliwianie patogenów poprzez zahamowanie ich namnażania się w miejscach ran i skaleczeń.
Tlenoterapia w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Liczne kluby sportowe oraz profesjonalne ośrodki szkolenia sportowców jako wsparcie treningów oferują zabiegi tlenoterapii. Sesja w komorze hiperbarycznej trwa zazwyczaj 60-90 minut, a sportowiec w tym czasie może się zrelaksować, czytając książkę, oglądając film lub po prostu śpiąc.
Sesje w komorze są rekomendowane nie tylko jako wspomaganie leczenia konwencjonalnego po doznanej kontuzji, ale coraz częściej są traktowane jako jeden z podstawowych filarów przygotowania ciała sportowa.
Jakie są zalety tlenoterapii dla sportowców? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
Tlenoterapia nazywana jest wśród sportowców “legalnym dopingiem”. Światowa Agencja Antydopingowa potwierdziła, iż zabiegi w komorze mają na celu jedynie poprawienie ogólnego stanu zdrowia sportowca. Jej skuteczność oraz bezpieczeństwo jest poparte licznymi badaniami naukowymi. Tlenoterapia hiperbaryczna jest zatem w pełni legalna i nie narusza zasad fair play.
Nic więc dziwnego, że wielu sportowców na stałe wprowadziło ją do swojego życia. Z zabiegów w komorze korzysta Robert Lewandowski, Michael Phelps, Agnieszka Radwańska oraz inne osobistości sportu. Oczywiście nie osiągnęliby oni takich wyników, gdyby nie setki godzin ciężkich treningów oraz hektolitry wylanego potu. Warto jednak brać z nich przykład i wprowadzić tlenoterapię w komorze hiperbarycznej do swojego harmonogramu, aby zwiększyć wydolność organizmu i przyspieszyć regenerację.