Zastosowanie tlenu

O tym, jakie jest zastosowanie tlenu, można byłoby rozprawiać godzinami. W artykule spróbujemy wymienić najpowszechniejsze użycia tego pierwiastka. Poza oczywistym wykorzystaniem tlenu w medycynie i ratownictwie, także inne dziedziny korzystają z jego cennych właściwości. Jakie?

zastosowanie tlenu - poradnik

Zastosowanie tlenu w różnych gałęziach przemysłu

Jakie jest zastosowanie tlenu w przemyśle? Z właściwości tego pierwiastka korzysta się m.in. w hutnictwie. W jakich procesach? Po tlen sięga się w procesach wytopu (świeżenia) stali, Pierwiastek ten ma również zastosowanie w przemyśle chemicznym np. do otrzymywania glikolu etylenowego i różnego rodzaju polimerów. Także w dziedzinie metalurgii zastosowanie tlenu bierze udział w przeróżnych procesach. Jakich? Tlen używany jest w palnikach wodorowo-tlenowych oraz acetylenowo-tlenowych. Przyrządy te służą do cięcia metali i spawania, a tlen jest utleniaczem, dającym wysoką temperaturę niezbędna do spawania. Za sprawą tych właściwości tlen jako utleniacz jest używany także w paliwach rakietowych. 

Zastosowanie tlenu w branży spożywczej

Inne zastosowanie tlenu, a także dwóch innych gazów: azotu i dwutlenku węgla, to branża spożywcza. Jak używa się ich w tej gałęzi przemysłu? Przede wszystkim do chłodzenia, zamrażania oraz pakowania żywności (m.in. owoców i warzyw, a także produktów mlecznych). Tlen, azot i dwutlenek węgla zaliczane są do kategorii gazów spożywczych. Co to oznacza? Że są czyste oraz spełniają normy jakości spożywczej. Obecnie klienci są coraz bardziej świadomi i poszukują produktów spożywczych z jak najmniejszą w składzie ilością sztucznych środków konserwujących i szkodliwych dodatków. Priorytetem podczas zakupów spożywczych coraz częściej jest też ich świeżość - gazy ją zapewniają, a także zachowanie naturalnej barwy owoców i warzyw. 

Zastosowanie tlenu do dezynfekcji

Jedną z odmian tlenu, a konkretnie trójatomową, jest ozon. W tym wypadku zastosowanie tlenu tego rodzaju wykorzystuje jego bakteriobójcze właściwości. Ozon stosuje się do dezynfekcji wody pitnej, wody w zbiornikach typu baseny, powietrza i odtruwania ścieków przemysłowych. Dezynfekcja ozonem - szczególnie w trudnym dla wszystkich czasie pandemii - to popularne rozwiązanie, stosowane do pomieszczeń prywatnych domów i mieszkań, a także wnętrz samochodów osobowych i innych, większych. Na rynku dostępne są urządzenia do ozonowania, czyli tzw. ozonatory, w atrakcyjnych cenach. 

zastosowanie tlenu w służbie zdrowia i życia

Zastosowanie tlenu w służbie zdrowia i życia

Zastosowanie tlenu w medycynie i ratownictwie to kolejne, dość oczywiste użycie tego pierwiastka w służbie zdrowia i ratowania życia. Tlen medyczny podawany jest w różnych sytuacjach: zagrażających życiu lub w mniej skrajnych przypadkach, gdy jest to po prostu wsparcie w leczeniu różnych schorzeń płuc i układu oddechowego, np. przy astmie czy rozedmie płuc. Popularne i często zalecane zastosowanie tlenu to DLT, czyli domowe leczenie tlenem. Rośnie liczba urządzeń do stosowania na prywatny użytek. Dziś bez trudu można zamówić przez internet czy kupić stacjonarnie koncentrator tlenu, butlę tlenową i inne użyteczne akcesoria. 

W naszej warszawskiej klinice BodyOxy także korzystamy z właściwości tlenu do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Zapraszamy na sesję w komorze hiperbarycznej, w której pod wysokim ciśnieniem podawany jest czysty tlen.